این روزها تعداد فزاینده‌ای از افراد انگیزه خود را برای کم کردن وزن از دست داده‌اند. بر اساس مطالعات پیشین، بیش از نیمی (56%) از افرادی که اضافه‌وزن داشتند تلاش می‌کردند وزن خود را کاهش دهند. مطالعات جدیدتر می‌گوید این تعداد کاهش یافته است.

این مقاله از شماره مارس Journal of the American Medical Association (JAMA) نشان می‌دهد کمتر از نصف (49%) افرادی که اضافه‌وزن دارند، تلاش می‌کنند وزن خود را کم کنند. این البته رقم قابل توجهی نیست اما با‌توجه به این‌که از هر 3 آمریکایی، تقریباً 2 نفر اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، کاهش 7 درصدی در طرفداران کاهش وزن به این معنی است که میلیون‌ها نفر رژیم غذایی را رها کرده‌اند.

بیشترین کاهش تمایل به رژیم گرفتن در زنان سیاهپوست گزارش شده است. به نظر می‌رسد مردم نسبت به گذشته پذیرش بهتری نسبت به جثه‌های بزرگتر پیدا کرده‌اند. امروز این افراد فشار کمتری از جانب جامعه و اطرافیان احساس می‌کنند. البته بسیاری از افرادی که اضافه‌وزن دارند همچنان ورزش می‌کنند تا سلامت خود را حفظ کنند، اما هدف آنان از ورزش این نیست که لاغر شوند.

به نظر محققین، دلایل دیگری هم ممکن است مؤثر باشد. مثلاً این‌که پزشکان عمومی کمتر به بحث با بیماران درباره کم کردن وزن می‌پردازند. همچنین هرچه طول عمر افرادی که اضافه‌وزن دارند افزایش می‌یابد، تمایل آنان به کم کردن وزن کمتر می‌شود و این نگران‌کننده است. چاقی، عامل خطرساز بسیاری از بیماری‌هاست. افرادی که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، احتمالاً به این خطرات بی‌توجهی می‌کنند.

تنها جنبه مثبت نتایج پژوهش فوق این است که فشار ناشی از انگشت‌نما بودن روی افرادی که اضافه‌وزن دارند کمتر شده است. در بیشتر مواقع، شرمساری و حس منفی ناشی از برچسب‌های تبعیض‌آمیز، منجر به تلاش برای کاهش ناگهانی وزن می‌شود که اغلب محکوم به شکست است.

داشتن تصویر مثبت از بدن، نتایج بهتری دارد. افراد باید به جای کاهش وزن، بر حفظ سلامت خود متمرکز باشند. توجه‌ها به سوی عادات صحیح غذایی، پیاده‌روی، ورزش، و خواب منظم شبانه معطوف شده است. به نظر می‌رسد نقش عقربه‌های ترازو در زندگی روزمره کم‌رنگ‌تر شده است.

مجله Vogue در شماره ماه مارس خود از تصاویر مدل‌های سایز بزرگ‌تر استفاده کرده و حتی در شهر پاریس که به خاطر مدل‌های لاغر خود معروف است، توجه‌ها به مدل‌های سایز بزرگ‌تر افزایش یافته است.

منبع