رنگ قرمز کنگو یک ترکیب آلی از گروه رنگ‌های آزو است که در آزمایشگاه عمدتاًً برای رنگ‌آمیزی و تشخیص بیماری آمیلوئیدوز به‌کار می‌رود. اخیراً گروهی از پژوهشگران در کالج پزشکی شیکاگو با استفاده از رنگ قرمز کنگو توانسته‌اند روشی بسیار ساده، غیرتهاجمی و ارزان‌قیمت برای تشخیص زودرس مسمومیت بارداری (پره‌اکلامپسی) ابداع کنند. نتایج این پژوهش در شماره مارس E-Clinical Medicine که توسط لانست منتشر می‌شود نشان می‌دهد آزمایش Congo Red Dot (CRD) از صحت و دقت بالایی برای تشخیص یا رد تشخیص پره‌اکلامپسی برخوردار است. این آزمایش بر روی نمونه ادرار انجام و نتایج در عرض 3 دقیقه حاضر می‌شود.

 پره‌اکلامپسی و مرحله پیشرفته آن (اکلامپسی یا مسمومیت بارداری) عامل اصلی مرگ مادران و زایمان زودرس در ایالات متحده و جزو پنج علت اول مرگ مادر در سراسر جهان است. درمان قاطعی برای این اختلال وجود ندارد و پزشکان در موارد شک به این تشخیص، اغلب ترجیح می‌دهند برای نجات جان مادر، زایمان را جلوتر بیاندازند. زایمان زودرس خطر نارسی، معلولیت، فلج و مرگ نوزاد را افزایش می‌دهد و هزینه قابل‌توجهی بر خانواده‌ها و دولت‌ها تحمیل می‌کند.

تشخیص پره‌اکلامپسی به‌‌طور سنتی بر دو پایه پروتئینوری (دفع پروتئین در ادرار) و پرفشاری (افزایش فشارخون) استوار است. در مواردی که آزمایش پروتئین ادرار منفی باشد، پزشکان برای تشخیص ممکن است از علائم غیراختصاصی‌تر مانند سردرد، اختلال بینایی یا درد پهلو یا شکم استفاده کنند و این باعث افزایش موارد مثبت کاذب می‌شود.

اساس آزمایش CRD این است که ادرار زنان مبتلا به پره‌اکلامپسی حاوی نوعی پروتئین کژتابیده (misfolded) با ساختار سه‌بعدی غیرطبیعی است که با رنگ قرمز کنگو ترکیب می‌شود. در حال حاضر شرکت GestVision در حال طی مراحل تولید تجاری کیت این آزمایش و اخذ تأییدیه FDA است. حساسیت این تست برای تشخیص پره‌اکلامپسی حدود 80 درصد، ویژگی آن حدود 89 درصد، ارزش پیش‌بینی منفی آن حدود 92 درصد، و صحت تشخیصی آن حدود 87 درصد گزارش شده است.

منبع