با قانونی شدن خرید و فروش حشیش برای مصارف پزشکی در 30 ایالت آمریکا و نیز مصارف تفریحی در 8 ایالت، و همچنین تغییراتی که در این زمینه در قوانین سایر کشورها روی داده یا احتمالاً روی خواهد داد، تصورات و تلقی مردم نیز درباره مصرف حشیش در حال تغییر است. نتایج یک نظرسنجی از Annals of Internal Medicine نشان می‌دهد در سالیان اخیر بیش‌تر افراد معتقدند فرآورده‌های حشیش در برخی موارد مفید هستند. برخی یافته‌های این نظرسنجی به شرح زیر است:

– در سال 2002، حدود نیمی از مردم آمریکا مصرف هفتگی حشیش را خطرناک می‌دانستند. این میزان در سال 2014 به حدود یک‌سوم کاهش یافته است.

– حدود نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند حشیش تا حدودی اعتیادآور است. حدود یک‌چهارم افراد آن را به‌شدت اعتیادآور می‌دانند و یک‌چهارم هم اعتقاد دارند حشیش اصلاً اعتیاد نمی‌آورد.

– با این‌که شواهد علمی محدودی در حمایت از فواید و خطرات حشیش وجود دارد، حدود 80 درصد افراد دست‌کم یک فایده (مانند تسکین درد و اضطراب) برای مصرف حشیش متصورند. حدود 20 درصد می‌گویند مصرف حشیش هیچ فایده‌ای ندارد.

– بیش‌تر افراد معتقدند مصرف حشیش بی‌خطر نیست. شایعترین خطراتی که مردم به آن فکر می‌کنند شامل اعتیاد، مشکلات قانونی، کاهش هوش، و مشکلات شخصی یا ارتباطی است.

– حدود یک‌سوم افراد خطر حشیش را کم‌تر از سیگار می‌دانند.

منبع