این پژوهش از شماره مارس Am J Clin Pathol نشان می‌دهد آزمایش شمارش کامل (CBC) و فرمول (Diff) حدود 10 برابر بیش‌تر از شمارش به‌تنهایی درخواست می‌شود. بیش‌ترین درخواست شمارش و فرمول در بخش مراقبت‌های ویژه تروما و سوختگی گزارش شده است. آزمایش فرمول و شمارش برای اغلب بیماران در این بخش هر 4 تا 12 ساعت تکرار می‌شود. تلاش این محققین در بیمارستان بیرمنگام در دانشگاه آلباما با ارائه آموزش‌های صحیح باعث شد تعداد این آزمایش‌ها کاهش و فواصل تکرار آن‌ها افزایش یابد.

هزینه سلامت در ایالات متحده در سال 2018 بالغ بر 3.6 تریلیون دلار برآورد شده که احتمالاً 750 میلیارد دلار آن در صورت حذف ریخت‌وپاش، سوءمدیریت، فساد و اقدامات تشخیصی و درمانی غیرضروری و اضافی قابل صرفه‌جویی است. در این میان ، بیش‌ترین سهم را اقدامات تشخیصی و درمانی غیرضروری دارد.

بنیاد بورد طب داخلی آمریکا در سال 2012 کارزار انتخاب هوشمندانه (Choosing Wisely campaign) را با هدف افزایش آگاهی از اقدامات تشخیصی غیرضروری آغاز کرد. در حال حاضر، بیش از 70 انجمن و سازمان به این کارزار پیوسته‌اند و توصیه‌هایی برای کاهش این آزمایش‌های اضافی ارائه کرده‌اند.

توصیه این کارزار در زمینه آزمایش شمارش و فرمول این است که از انجام آزمایش روتین و تکراری در بیمارانی که شرایط پایدار دارند خودداری شود. این درخواست تنها در بیمارانی مجاز است که دچار علائم یا در خطر کم‌خونی باشند، یا بیمار در حال خونریزی فعال یا مثلاً به‌دلیل جراحی در معرض خطر خونریزی باشد، علائم عفونت وجود داشته باشد، یا بیمار مبتلا به اختلال یا تحت درمانی باشد که سلول‌های خونی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با توجه به‌این‌که نوتروفیل‌ها کوتاه‌ترین نیمه‌عمر را در بین سلول‌های خونی دارند، فواصل تکرار آزمایش شمارش و فرمول را می‌توان براساس زمانی که برای تبدیل آخرین سلول پیش‌ساز نوتروفیل به نوتروفیل بالغ لازم است، برآورد کرد. مطالعات متعدد نشان داده که این فاصله در شرایط سلامت 6 تا 7 روز و در شرایط بیماری 2 روز است.

منبع