بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC) در ماه فوریه، فعالیت انفلوانزا از نظر جغرافیایی در 43 ایالت آمریکا گسترش یافته است. با توجه به میزان مراجعات بیماران به درمانگاه‌ها، فعالیت آنفلوانزا در 23 ایالت—شامل تقریباً تمام جنوب و بخش‌هایی از شمال‌شرقی—به بالاتر از میزان میانگین رسیده است.

طی هفته گذشته، پنج کودک و نوجوان در اثر ابتلا به آنفلوانزا فوت کردند و جمع تلفات این فصل آنفلوانزا (2017- 2016) به 20 نفر رسید. نسبت مرگ‌و‌میر اطفال در اثر پنومونی و آنفلوانزا در اواخر ماه ژانویه به آستانه همه‌گیری (7.9%) رسید. سوش غالب آنفلوانزا در این فصل H3 (آنفلوانزای A) است که در صورت تزریق واکسن این فصل قابل پیشگیری است. این ویروس به داروهای مهارکننده نورآمینیداز مانند اوسلتامی‌ویر حساس است.

میزان اثربخشی واکسن آنفلوانزا در این فصل تاکنون حدود 50% گزارش شده است. بیشترین اثربخشی واکسن در گروه‌های سنی شامل اطفال 6 ماهه تا 8 ساله و بزرگسالان 50 تا 64 ساله بوده است. با توجه به این‌که فعالیت ویروس تا ماه فوریه هم‌چنان بالا باقی مانده است، مرکز کنترل بیماری‌ها توصیه می‌کند همه افراد 6 ماه با بالا، در اولین فرصت ممکن نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

منابع: 1 2