این مطالعه بزرگ در انگلستان که نتایج آن در شماره آگوست NEJM منتشر شده نشان می‌دهد برنامه غربال‌گری قلب در فوتبالیست‌های نوجوان، بسیاری از علل مرگ ناگهانی را در 0.4 درصد از نوجوانان تشخیص داده ولی چندین مورد کاردیومیوپاتی منجر به فوت در این نوجوانان تشخیص داده نشده است.

شنیدن خبر مرگ ناگهانی یک ورزشکار که قبلاً سالم بوده، اغلب شوک‌آور است. بدون جمع‌آوری نظام‌مند داده‌ها درباره مرگ ورزشکاران، قضاوت در این مورد بسیار سخت است. در این مطالعه در طی 11 سال، 11 هزار فوتبالیست نوجوان در انگلستان بین سال‌های 1997 و 2017 تحت غربال‌گری قلب قرار گرفتند که 42 نفر (0.4 درصد) مبتلا به مشکلات قلبی بالقوه مرگبار بودند. همچنین 225 نفر (2 درصد) ناهنجاری مادرزادی قلب یا اختلال دریچه‌ای داشتند.

میزان وقوع مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران جوان 6.8 در 100 هزار است. در زمان مطالعه، 23 مورد مرگ اتفاق افتاد که 8 مورد آن (35 درصد) ناشی از مرگ ناگهانی قلبی در جریان ورزش بود. علت 7 مورد از این 8 مرگ، کاردیومیوپاتی بود که شش مورد آن (75 درصد) در غربال‌گری تشخیص داده نشده بود.

غربال‌گری قلب شامل نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی در بسیاری از موارد کاردیومیوپاتی، به‌ویژه در مراحل ابتدایی، از حساسیت کافی برای تشخیص این بیماری برخوردار نیست. البته انجام غربال‌گری قلب پیش از پرداختن به فعالیت‌های ورزشی مانند فوتبال، امری لازم و بی‌ضرر است، ولی این‌گونه معاینات باید در طول فصل تکرار شود و سلامت قلبی ورزشکاران به‌طور منظم دوره‌ای کنترل شود. خستگی غیرعادی، تپش قلب، و هرگونه علائم مشکوک دیگر، باید به‌منزله هشدار تلقی شود و موضوع به اطلاع پزشک برسد.

منبع