پس از گذشت بیش از یک ماه از طرح لایحه جدید سلامت آمریکا، این لایحه با تغییراتی که در آن اعمال شد، بالاخره به تصویب رسید. ترامپ یک گام به تحقق یکی از وعده‌های اصلی انتخاباتی خویش مبنی بر حذف قانون سلامت مقرون‌به‌صرفه (اوباماکر) نزدیک شد. بر‌اساس این مصوبه، همه مالیات‌ها و الزامات مرتبط با اوباماکر به حالت تعلیق درمی‌آید. همه دموکرات‌ها و 20% جمهوری‌خواهان مخالف تصویب این لایحه بودند. البته این لایحه پیش از تبدیل به قانون باید به تصویب مجلس سنا نیز برسد.

با اجرای قانون جدید، تغییرات قابل توجهی در بیمه مدیکد (بیمه اقشار کم‌درآمد) روی خواهد داد. بخش اعظم کمک‌های دولت فدرال بابت حمایت از این بیمه حذف می‌شود و ایالت‌ها نیز به‌تدریج ناچار خواهند شد سهم خود را کاهش دهند. به‌این‌ترتیب، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2026 بیش از 14 میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش بیمه مدیکد کاسته شود.

تغییرات دیگری نیز در جزئیات مختلف از نظر نرخ بیمه‌ها و تخفیف‌های دولتی روی خواهد داد. بیمه افراد جوان و سالم ارزان‌تر می‌شود اما سهم پرداخت از جیب افراد سالمند و بیمار، به‌ویژه در مناطق روستایی، افزایش می‌یابد. و در نهایت، مالیات‌ها کاهش می‌یابد و این به‌ویژه برای ثروتمندان خبر خوشحال‌کننده‌ای است. بخش عمده‌ای از بودجه لازم برای اجرای اوباماکر، از محل مالیات تأمین می‌شد.

ترانه‌ای که نمایندگان دموکرات پس از تصویب لایحه جدید زمزمه می‌کردند، همان ترانه‌ای بود که جمهوری‌خواهان در سال 1993 پس از تصویب لایحه بودجه دولت کلینتون، می‌خواندند: “این برای شما گران تمام خواهد شد.” و همین‌طور هم شد!

 

منبع