یک پژوهش بین‌المللی بر روی حدود 43 هزار مرد از چندین کشور صنعتی در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و زلاند جدید نشان می‌دهد غلظت (نمودار a) و تعداد کلی (نمودار b) اسپرم مردان در کشورهای غربی طی چهار دهه گذشته کمتر از نصف شده است. نتایج این تحقیق که در شماره جولای مجله Human Reproduction Update منتشر شده می‌تواند به منزله هشداری برای همه مردان باشد. شرکت‌کنندگان در این پژوهش، محدود به مراجعین درمانگاه‌های ناباروری نیست و به عنوان مثال، سربازان و دانشجویان را نیز شامل بوده است.

البته مطالعات پیشین نشان داده شمار اسپرم در نقاط مختلف جهان در حال کاهش است ولی تاکنون هیچ مطالعه‌ای به این وسعت انجام نشده بود. کاهش اسپرم به مفهوم کاهش احتمال باروری است و به این ترتیب، شیوع ناباروری مردان در آینده افزایش خواهد یافت. به نظر محققین، تحقیقات بیشتری برای شناسایی علل این پدیده باید انجام شود.

کاهش شمار اسپرم، علاوه بر کاهش باروری، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر مرتبط با سلامت و یا افزایش خطر مرگ زودرس باشد. یکی از علل احتمالی کاهش شمار اسپرم، تماس جنین با مواد شیمیایی در داخل رحم مادر است. اپیدمی چاقی در جهان نیز می‌تواند یک علت بالقوه این پدیده باشد. استرس و فشار عصبی نیز شمار اسپرم را کاهش می‌دهد.

داده‌های کافی از سایر کشورها در دست نیست. به‌طور کلی، به نظر می‌رسد علل مختلفی تحت عنوان مشترک “زندگی مدرن” دست به دست داده و شمار اسپرم را کاهش داده است.

 

منبع