آجیل ماده غذایی بسیار ارزشمند و غنی از چربی های کم ضرر، فیبر، املاح معدنی، انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان هاست. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال 2003 اعلام کرد مصرف روزانه 43 گرم آجیل، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. آجیل بخش مهمی از رژیم های غذایی مختلفی است که توسط متخصصین تغذیه برای افراد چاق تجویز می شود.

پژوهشهای متعددی درباره ارتباط مصرف آجیل با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن، شامل بیماری قلبی عروقی و دیابت انجام شده است. با این حال هیچ یک از مطالعات فوق نتوانسته نشان دهد مصرف آجیل عمر انسان را طولانی می کند. نتایج جدیدترین تحقیقات که بر روی بیش از 100 هزار نفر از پرستاران و پرسنل پزشکی بیمارستانهای آمریکا، در طول 30 سال انجام شده نشان می دهد مصرف آجیل ارتباط معکوس با میزان مرگ و میر این افراد، در اثر بیماری ریوی، قلبی، و سرطان داشته است. هر چه مقدار و دفعات مصرف آجیل افزایش یابد، عمر افراد طولانی تر می شود. مرگ و میر در افرادی که 7 برابر بیشتر آجیل می خورند، 20% کمتر است.

ممکن است شما هم نگران باشید که مصرف آجیل باعث افزایش وزن و چاقی شما شود ولی مطالعه اخیر نشان داده مصرف آجیل نه تنها وزن افراد را افزایش نمی دهد بلکه در بسیاری از موارد باعث کاهش ضخامت چربی میان تنه نیز می شود.