اطلاعات محدودی درباره الگوهای استفاده از روش‌های طب جایگزین (alternative medicine) توسط مبتلایان به سرطان و اثربخشی این روش‌ها وجود دارد. طب جایگزین معادل طب مکمل و یکپارچه (complementary and integrative medicine) نیست. طب جایگزین به روش‌های ثابت‌نشده‌ای گفته می‌شود که به جای روش‌های درمانی مرسوم (conventional) به بیماران پیشنهاد می‌شود. طب مکمل و یکپارچه شامل طیف وسیعی از روش‌های درمانی است که در کنار روش‌های مرسوم فرآیند درمانی را تکمیل می‌کند.

این مطالعه از شماره ژانویه 2018 مجله انستیتو ملی سرطان (JNCI)، که نتایج اولیه آن در نشست سالانه انجمن سرطان‌شناسی پرتوتابی آمریکا (ASTRO) در ماه سپتامبر ارائه شده و به شکل برخط از ماه آگوست در دسترس قرار گرفته است، 281 بیمار مبتلا به سرطان غیرمتاستاتیک پستان، پروستات، ریه یا روده را شناسایی کرده که تحت درمان‌های مرسوم سرطان شامل شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، جراحی، و یا درمان هورمونی قرار نگرفته‌اند.

عواملی که با افزایش احتمال استفاده از روش‌های طب جایگزین همراه است شامل سرطان پستان یا ریه، وضعیت اجتماعی-اقتصادی بالاتر، بیماری پیشرفته، و ضریب پایین بیماری‌های هم‌زمان (low comorbidity score) است.

به طور هم‌زمان 560 بیمار با شرایط مشابه تحت درمان‌های مرسوم سرطان قرار گرفتند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد استفاده از روش‌های طب جایگزین، خطر مرگ در مبتلایان به سرطان را به طور کلی 2.5 برابر افزایش می‌دهد. این تفاوت مرگ‌و‌میر در مورد سرطان پستان حدود 6 برابر، ریه 2 برابر، و روده 5 برابر است ولی در مورد سرطان پروستات قابل توجه نیست.

منبع