روز 14 دسامبر، یک قاضی فدرال در ایالت تگزاس اعلام کرد اجرای قانون درمان ارزان (مراقبت مقرون‌به‌صرفه، ACA یا Affordable Care Act) برخلاف قانون اساسی ایالات متحده است. این حکم قاضی اوکانر می‌تواند منجر به توقف اجرای برنامه ملی موسوم به اوباماکِر (Obamacare) در سراسر این کشور شود.

قاضی اوکانر گفته است: “چون کنگره در سال گذشته با حذف جریمه افراد بیمه‌نشده موافقت کرد—این جریمه قرار بود از سال 2019 به‌شکل مالیات از افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نگرفته‌اند دریافت شود—بنابراین بقیه قانون هم بی‌اعتبار شده است. همه بخش‌های قانون به یکدیگر وابسته هستند و هنگامی که جریمه حذف شود، قانون یکپارچگی خود را از دست می‌دهد.”

به‌نظر اوکانر، قانون درمان ارزان مانند بازی جِنگا شده است (در طی این بازی که به برج هیجان هم معروف است، بازیکنان به نوبت یک بلوک از برج را بیرون می‌کشند و آن را در بالای برج قرار می‌دهند تا وقتی که برج بریزد.) هر حزب بخشی از آن را حذف می‌کند تا ببیند خواهد ریخت یا نه.

سارا ساندرز، مدیر رسانه‌ای کاخ سفید، ضمن ستایش این اقدام قاضی اوکانر اعلام کرده ترامپ دوباره از کنگره خواهد خواست برای حفاظت از مردم، برنامه جدیدی را جایگزین اوباماکر کند. و ترامپ بلافاصله توئیت کرده: “همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودم، اوباماکر به‌عنوان یک فاجعه ضد قانون اساسی متوقف می‌شود!”

منبع