توصيه‌هاي كارگروه خدمات پيشگيري ايالات متحده در زمينه غربالگري سرطان پروستات براساس آزمایش پسا (PSA–based screening) در سال ٢٠١٧ در هشتم آوريل ابتدا به صورت موقت در سايت اين كارگروه ارائه شده و پس از ارائه نظرات و نقدها، (در مهلت يك ماهه تا هشتم مه) به صورت دائمي منتشر و در سال ۲۰۱۸ تمدید شد.


– پزشكان بايد به مردان ٥٥ تا ٦٩ ساله در زمينه فوائد و مضرات بالقوه غربالگري سرطان پروستات توضيح دهند.


– تصميم به انجام غربالگري سرطان پروستات، يك تصميم شخصي است.


– اين تصميم بايد پس از مشورت با پزشك، توسط هر فرد اتخاذ شود. در توصیه‌های قبلی که پنج سال پیش‌تر (۲۰۱۲) ارائه و با انتقاد بسیاری از جوامع علمی روبرو شده بود، این کارگروه به‌طورکلی با غربالگری سرطان پروستات در هر سنی مخالفت کرده بود.


– براساس نتایج تازه‌ترین تحقیقات، فواید غربالگری سرطان پروستات احتمالاً بیشتر از مضرات آن است. انجام آزمایش پسا خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات را ۳۰% و خطر مرگ در اثر این بیماری را ۲۰% کاهش می‌دهد.


– خطر سرطان پروستات در برخي افراد، مانند نژاد آفريقايي-آمريكايي و افرادي كه سابقه خانوادگي سرطان پروستات دارند، افزايش مي‌يابد و پزشك بايد اين موضوع را به آنان اطلاع دهد.


– در افراد ٧٠ ساله به بالا، غربالگري سرطان پروستات با پسا نبايد انجام شود.


منبع


توضیح: با توجه به تصویب واژه فارسی “دنا” برای DNA توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی، واژه “پسا” برای PSA (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات) پیشنهاد می‌شود.


مطالب مرتبط:

آیا پسا (PSA) بن استیلر را نجات داد؟

انار از سرطان پروستات جلوگیری می کند

آزمایش ضریب 4K برای سرطان پروستات