این مطالعه از شماره ژوئیه مجله Evolution & Human Behavior نشان می‌دهد ریش مردان از نگاه کودکان نشان جذابیت نیست ولی با نزدیک شدن به بلوغ، این نگرش تغییر می‌یابد.

 

چارلز داروین، زیست‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی و مبدع نظریات خاستگاه گونه‌ها و انتخاب طبیعی، معتقد بود ریش مردان به جذب جنس مخالف کمک می‌کند. تحقیقات پیشین نشان داده بیشتر زنان معتقدند مردان ریش‌دار پدران بالقوه بهتری می‌توانند باشند.

 

اما آیا این جذابیت از زمان کودکی وجود دارد یا اکتسابی است؟ حدود 500 کودک و نوجوان در این تحقیق شرکت کردند. محققین از آنان خواستند به تصاویر مردان در دو حالت دارای ریش و بدون ریش نگاه کنند. از کودکان خواسته شد تا نظر خود را درباره هر جفت تصویر بگویند: کدام مرد قوی‌تر به‌نظر می‌رسد؟ کدام‌یک مسن‌تر به‌نظر می‌رسد؟ کدام بهتر به‌نظر می‌رسد؟

 

حتی اطفال خردسال نیز معتقدند ریش مردان با سن بالاتر و قدرت بیش‌تر مرتبط است. ولی در مورد پرسش سوم، هرچه سن کودک کمتر باشد، احتمال این‌که مردان بدون ریش را بهتر بداند بیشتر است. با آغاز بلوغ، این دیدگاه تغییر می‌کند و ناگهان مردان ریش‌دار ترجیح داده می‌شوند.

 

البته تجربه شخصی نیز مؤثر است. کودکانی که پدرشان ریش دارد، قضاوت مثبت‌تری نسبت به ریش دارند. پژوهشگران در بخش دیگری از این تحقیق، برای سنجش قضاوت کودکان از چند داستان استفاده کردند. مثلاً اغلب اطفال برای کمک به نبرد با اژدها، مرد ریش‌دار را ترجیح می‌دهند، ولی در مورد مخفی کردن نقشه گنج، به مرد بدون‌ریش بیشتر اعتماد دارند.

منبع