اگر احساس می کنید داخل چشم تان شن رفته و با پلک زدن کمی بهتر می شوید، احتمالاً دچار سندرم خشکی چشم شده اید.

در گذشته خشکی چشم در خانم ها شایع تر بود و تصور می شد علت آن، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی است. امروز به دلیل خیره شدن به صفحات نمایش، مشکل فوق در مردان و زنان به طور یکسان مشاهده می شود.

در یک مطالعه در انگلستان، از هر پنج زن یک نفر دچار سندرم خشکی چشم بود. متخصصین چشم پزشکی معتقدند خشکی چشم تبدیل به یک اپیدمی شده است. به اعتقاد آنان خیره شدن به صفحه نمایش تبلت، تلفن، و تلویزیون بدون اینکه پلک زده شود، علت اصلی این مشکل شایع است.

غدد کوچکی در پلک مسئول ترشح چربی و پیشگیری از خشکی سطح چشم هستند. پلک نزدن باعث کاهش ترشح این غدد و خشکی چشم می شود. در نتیجه به تدریج ترکیب اشک تغییر یافته و اسیدی و غلیظ می شود و این خود باعث تشدید سوزش و خارش چشم می شود.

خشکی چشم ممکن است منجر به تاری دید شود و بیمار تصور کند مبتلا به ضعف بینایی یا حتی تومور مغزی شده است. بیمار اغلب نگران است. مهمترین اقدام درمانی این است که بیشتر پلک بزنیم. یک، دو، سه، چهار، پلک. یک، دو، سه، چهار، پلک.  اشک مصنوعی هم مؤثر است ولی از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید. اگر با پلک زدن بیشتر، مشکل حل نشود، حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی مشکل جدی تر است و چشم پزشک با معاینه می تواند نگرانی شما را برطرف کند.

منبع