تازه‌ترين گزارش برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS 2017) نشان مي‌دهد مرگ‌و‌مير مبتلايان به ايدز در سال ٢٠١٦ نسبت به  ٢٠٠٥ تقريباً نصف شده است (١ ميليون نفر در مقابل ١.٩ ميليون نفر). كاهش ميزان مرگ‌و‌مير زنان و دختران بيشتر و سريع‌تر است ولي تعداد موارد جديد همچنان بالاست.

تنها در سال ٢٠١٦، ١.٨ ميليون نفر به عفونت اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند كه نسبت به ٣.٢ ميليون نفر در ١٩٩٧ كاهش يافته ولي اين رقم فاصله بسياري نسبت به هدف  سازمان ملل (٥٠٠ هزار نفر تا سال ٢٠٢٠) دارد.

موضوع نگران‌کننده دیگر، این است که دستیابی به درمان قطعی ایدز احتمالاً بیش از حد انتظار طول خواهد کشید. ولی بر اساس این گزارش، هدف 90/90/90—توقف پیشرفت ایدز: این که 90% افراد مبتلا از بیماری خود آگاه باشند، 90% افرادی که از بیماری خود آگاه هستند تحت درمان باشند و در 90% افرادی که تحت درمان هستند، درمان مؤثر باشد—احتمالاً تا سال 2020 محقق خواهد شد (این ارقام در حال حاضر به ترتیب 70، 77 و 82 درصد است). این در حالی است که اخیراً سازمان سلامت جهانی (WHO) نسبت به بروز مقاومت دارویی در مقابل داروهای ضد ایدز در برخی کشورها هشدار داده است.

منبع