برنامه واکسیناسیون بزرگسالان (≥ 19 سال) در ایالات متحده در سال 2019 از سوی مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC) و کمیته مشورتی امور ایمن‌سازی (ACIP) در شماره فوریه مجله Ann Intern Med منتشر شده است. رؤوس برخی تغییرات نسبت به سال‌های پیش به شرح زیر است:

– طرح گرافیک جدول‌های واکسیناسیون با هدف قابل فهم و ساده‌تر شدن، ارتقا یافته است (نمونه آن در شکل دیده می‌شود.)

– واکسن زنده ضعیف‌شده آنفلوانزا (LAIV،  FluMist) دوباره به برنامه بازگشته است.  این فرآورده طی دو فصل گذشته به‌دلیل عدم اثربخشی حذف شده بود ولی هم‌اکنون یک گزینه قابل قبول است. البته تجویز آن به افرادی که دچار اختلال ایمنی هستند، زنان باردار، یا افرادی که در تماس نزدیک با افراد مبتلا به اختلال ایمنی شدید هستند، ممنوع است.

– دو نوبت تزریق فرآورده جدید واکسن نوترکیب هپاتیت B (Heplisav-B؛  Dynavax)، به لطف ادجوانت تازه آن، کافی است. به‌طور ایده‌آل، باید از یک نوع محصول در هر بیمار استفاده شود، ولی یک نوبت از فرآورده جدید را می‌توان به‌جای یک نوبت از فرآورده قدیمی استفاده کرد.

– با توجه به اپیدمی اخیر هپاتیت A در جمعیت بی‌خانمان‌ها، بی‌خانمانی به سایر موارد ضرورت بالینی تزریق واکسن هپاتیت A افزوده شده است.

– مشاوره با گروه طراحان و گروه‌های مختلف از ارائه‌دهندگان خدمات سلامت باعث شده محتوا و ظاهر جدول‌ها بهبود یابد. مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها اضافه شده، قلم نوشتاری درشت‌تر شده و برای نشان دادن وضعیت‌های بالینی از رنگ‌های مختلف استفاده شده است.

منبع