به‌گزارش شبکه خبری CNN در ماه آوریل، براساس اعلام مرکز کنترل بیماری (CDC)، هم‌اکنون ایالات متحده با بزرگ‌ترین اپیدمی سرخک به‌دنبال ریشه‌کنی این بیماری در سال 2000 روبرو شده است. تاکنون 695 مورد جدید ابتلا به سرخک تا اواسط آوریل 2019 در 22 ایالت این کشور شناسایی و گزارش شده ولی آمار در حال افزایش است. رکورد قبلی مربوط به سال 2014 و 667 مورد است.

بیش‌تر افرادی که به سرخک مبتلا می‌شوند واکسن نزده‌اند. اداره غذا و دارو (FDA) بارها اعلام کرده واکسن سه‌گانه MMR (سرخک، اریون، سرخجه) بی‌خطر و مؤثر است. سرخک بیماری به‌شدت مسری است که ویروس آن از راه هوا و استنشاق ذرات معلق و یا تماس با اشیا و سطوح آلوده گسترش می‌یابد.

دوره نهفتگی سرخک (ابتلا تا شروع علائم) 1 تا 2 هفته است. علایم شامل تب، سرفه، آبریزش بینی و چشم و بثورات قرمز رنگ (red spots روی پوست و Koplik's spots در مخاط دهان) است. بثورات معمولا 3 تا 5 روز پس از شروع علائم بر روی پیشانی ظاهر شده و اغلب با تب بالا (40 درجه سانتیگراد) همراه است. سپس بثورات در سایر قسمت‌های صورت، گردن، تنه و اندام‌ها پخش می‌شود. با فروکش تب، بثورات نیز به‌تدریج ناپدید می‌شود. کودکان مبتلا باید تا 4 روز پس از بروز بثورات و ترجیحا تا بهبود کامل از سایر اطفال جدا شوند.

منبع