سازمان سلامت جهانی (WHO) تازه‌ترین فهرست داروهای ضروری را منتشر کرد. بیشتر کشورهای جهان از این فهرست برای تهیه داروهای ضروری خود استفاده می‌کنند. در ویرایش اخیر این فهرست، دسته آنتی‌بیوتیک‌ها به سه گروه تقسیم شده است:

– در دسترس: آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌سیلین که همیشه باید در دسترس باشند.

– تحت نظر: آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند کینولون‌ها که بیشترین پتانسیل ایجاد مقاومت میکروبی را دارند و تنها به طور گزینشی و در برخی عفونت‌ها باید به عنوان خط اول یا دوم درمان به کار روند.

– ذخیره: آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند سفالوسپورین‌های نسل چهارم و پنجم که باید به عنوان آخرین چاره برای وضعیت‌های مرگبار نگاه داشته شوند.

داروهای دیگری که در میان فهرست جدید به چشم می‌خورد شامل دو داروی خوراکی ضدسرطان به نام dasatinib و nilotinib برای درمان لوکمی میلویید مزمن مقاوم به درمان استاندارد، sofosbuvir و velpatasvir به عنوان اولین درمان ترکیبی انواع ششگانه هپاتیت C، dolutegravir برای درمان عفونت HIV، tenofovir به تنهایی یا به شکل ترکیب با emtricitabine یا lamivudine برای پروفیلاکسی پیش از تماس با HIV، delamanid برای درمان کودکان و نوجوانان مبتلا به سل مقاوم به چند دارو و clofazimine برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سل مقاوم به چند دارو، فرمولاسیون‌های ترکیبی برای درمان سل در اطفال، و برچسب پوستی fentanyl و متادون برای تسکین درد مبتلایان به سرطان است.

منبع